background image
CZ | EN
Facebook - Lenka Vagnerová & Company
YouTube - Lenka Vagnerová & Company

L E Š A N S K É   J E S L I Č K Y / na motivy balady Františka Hrubína


Premiéra: 2.11.2016 v divadle La Fabrika / Praha
Délka: 70 min.

TRAILER / GALERIE

Hluboký příběh, překrásná podoba jazyka, poezie plná obrazů mohou být lékem proti, za výkonem se řítící podobě světa a připomínkou především lidského rozměru každého z nás. Lešanské jesličky ohromují silou prostoty a lidskosti vystupující z Hrubínovy poezie. 


"Jdou Josef Padevět se ženou Marií, Marie nechce dát z náruče raneček z peřiny přehozené vlňákem a v něm tiše obíhá krev temnotou tělíčka, které se každým tepem srdce přibližuje ke chvíli, kdy si samo sebe uvědomí a nechá se uchvátit nesmírným a krásným životem s obludami válek, snů a lásky,..." 
František Hrubín, Lešanské jesličky 

CENY A NOMINACE:
širší NOMINACE NA CENU THÁLIE 2016 pro Fanny Barrouquére
NOMINACE VÝROČNÍ CENY OPERY PLUS 2016:
- NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ TANEČNÍ VÝKON: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská
- NEJLEPŠÍ CHOREOGRAFIE: Lenka Vagnerová
NOMINACE NA CENU DIVADELNÍCH NOVIN 2016/2017

KREDITY:
Koncept, choreografie / Lenka Vagnerová
Koncept, dramaturgie / Vladimír Javorský
Hudba / Ivan Acher
Hudbu nahráli / Jana Vébrová: akordeon, heligonka, zpěv, Lenka Dusilová: zpěv, Karolína Varranová: hlas, Vladan Maliniak: housle, viola, Ivan Acher: zpěv,heligonka, sampler, preparpiano, Vladimír Javorský: hlas
Scénografie / Anna Vránová, Lenka Vagnerová a Vladimír Javorský
Kostýmy / Michal Heriban, Andrea Vagnerová 
Obsazení / Andrea Opavská, Fanny Barrouquére, Branislav Bašista, Ivo Sedláček, Michal Heriban


Light design /  Michal Kříž
Zvuk / Eva Hamouzová
Repetitor / Lucie Krameriusová
Produkce / Andrea Vagnerová
Grafický design a video / Michal Heriban
Producent / Lenka Vagnerová & Company


Nastudováno / ve STUDIU ALTA
Za finanční podpory / Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha


Nositele autorských práv k dílu Lešanské jesličky Františka Hrubína zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, z.s., Krátkého 1, Praha

RECENZE:
"Lenka Vagnerová vytvořila v Lešanských jesličkách obrazy plné symboliky a asociací. Před divákem se otevírají temné krajiny horečnatého snění i tíživé reality."
"... taneční gejzír se urgentně žene vpřed v bouřlivém i poklidnějším tempu a udržuje vás v napětí."
(TANEČNÍ AKTUALITY / LUCIE DERCSÉNYIOVÁ / LEŠANSKÉ JESLIČKY - POETIKA POTEMNĚLÝCH STÍNŮ / 8.11.2016 )


"Inscenace diváka vtahuje pozvolna do jiného světa tak, jak to dobré divadlo umí, vzbuzuje skutečné emoce, pocit nejistoty až strachu, ale také smích."
"...vzniklo dílo nápadité, komplexní, takového druhu, u něhož nestačí jednozhlédnutí k tomu, aby divák všechny jeho složky vstřebal.”
"Inscenace sestává z řady vizuálněpůsobivých obrazů, vskutku připomíná spíše výtvarné dílo."
(OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / LEŠANSKÉ JESLIČKY - DRSNÁ LYRIKA NOVÉ PREMIÉRY LENKY VAGNEROVÉ / 4.11.2016)
(Hodnocení autorky recenze: 100%)


"Hodinová inscenace je doslova nabita choreografickými a inscenačními nápady."
(TANEČNÍ MAGAZÍN / MICHAL STEIN / LEŠANSKÉ JESLIČKY PODLE LENKY VAGNEROVÉ)


"nové dílo naší nejtalentovanější choreografky Lenky Vagnerové"
"Její cítění je dramatické, dynamické, vypjaté."
"Nádherné téma Marie na zeměkouli, tak časté ve starém sochařství i malířství, v tomto představení fyzicky ožívá. Je to nádherná metafora. Kdyby některému diváku  unikla, byla by to tragédie, je to velká metafora!"
"Dramatický eklektismus zvukomalebné kompozice Ivana Achera potvrdil jeho cit prodramatický tvar; jeho hudba není divadelnímu dílu vnější, nýbrž se stává téměřhmotnou součástí celku. Jako by ji nanášel na prostor šťavnatě nasáklýmštětcem."
(TANEČNÍ ZÓNA / NINA VANGELI / LEŠANSKÉ JESLIČKY JAKO NOČNÍ CARRAVAGGIOVSKÁ MŮRA)


"Inscenace kombinuje zimní lyriku, s motivy rodičovství, nezdolnosti života a lásky, představení, které se i bez velkolepých kulis otiskne i do vás."
"Dynamika inscenace má velmi široký rozsah, křehkost tu naráží na touhu ničit, aby se vzápětí vrátila posílená odhodláním zachovat život, odhodláním poháněným láskou k bytosti, která teprve čeká na svůj velký vstup do života."
(TANEČNÍ ZÓNA / JAKUB NOVÁK / PRŮCHOD TUNELEM LIDSKOSTI)


"Inscenace, která mne pohltila od samého začátku, nedala mi vydechnout a jediné na co jsem myslel byl fakt, aby to neskončilo. Díky předloze jsem se přesvědčil o tom, že Lenka Vagnerová netvoří pohyb pro pohyb, ale vše dává smysl a promlouvá. Viděl jsem všechny její současné inscenace a stejně mne některé nápady překvapují a fascinují. Vše maximálně propojeno s jednoduchou výpravou a velmi povedenou hudbou. O výkonech nemluvě, ale přeci jen Andrea Opavská mne tentokrát uhranula. Pro mne taneční inscenace roku a těším se, až zajdu znova."
(I-DIVADLO.CZ / 1/2017)


"Lence Vagnerové, Vladimíru Javorskému a Ivanu Acherovi se podařilo připravit vskutku komplexní podívanou, kterou je radost sledovat, poslouchat a zkoumat. Tanec, vybrané citace z balady i hudba se zpěvem tvoří naprosto dokonale propojený celek, který divák nadšeně pozoruje od začátku do konce, nechává se jím strhnout, bavit, ale také děsit."
"Lenka Vagnerová vás vezme z rušné pražské ulice a postaví vás do zasněženého venkova, obklopí vás nádhernou muzikou a zpěvem, a nabídne vám možnost zažít během hodiny strach, starost, napětí i okamžiky úlevy. Výhodou její choreografie je, že se i bez znalosti Hrubína v příběhu zorientujete bez potíží, necháte se vést tanečníky a hudbou a odnesete si domů velmi silný zážitek."
(GENERACE21 / BARBORA ŠVARCOVÁ / BOLEST A STRACH ZATANČENÉ NA SNĚHU)

MÉDIA:
RÁDIO VLTAVA / MOZAIKA : Představení, v němž slovo se stalo tancem
RÁDIO VLTAVA / MOZAIKA / JANA NÁVRATOVÁ O LEŠANSKÝCH JESLIČKÁCH (od 45 min)
ČESKÁ TELEVIZE / DIVADLO ŽIJE : "Hrubínovy Lešanské jesličky jako taneční divadlo? Ano, uvádí je Lenka Vagnerová & Company. Divadlo žije přináší rozhovor s choreografkou, Lenka Vagnerova nejen o této její práci.
ČESKÁ TELEVIZE / DĚTI SAMETU / REŽIE A. SIROTKOVÁ : Výrazná osobnost moderního tance, tanečnice a choreografka s mezinárodní zkušeností a řadou prestižních ocenění. 
OPERAPLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / S Lenkou Vagnerovou nejen o poslední premiéře