background image
CZ | EN
Facebook - Lenka Vagnerová & Company
YouTube - Lenka Vagnerová & Company
L A   L O B A


Premiéra: 29.4.2013 / PONEC - divadlo pro tanec / Praha
Délka: 50 min.

TRAILER  / TEASER FOTO RECENZE MEDIA

LA LOBA na první pohled zvláštní, docela mimořádná. Přesto si jí málokdo všimne. Nikdo jí neslyší, ale není němá. I když stojí, přece se točí.
La Loba je představení souboru Lenka Vagnerová & Company, které spojuje dva umělecké žánry a dvě jevištní osobnosti, a to tanečnici Andreu Opavskou a zpěvačku Janu Vébrovou. Vychází z jejich nespoutané energie, souhry a především síly projevu. Stěžejní složkou představení je hudba Ivana Achera vycházející v základu ze zvuku přírodních materií. Kosti, dřevo, struny a zvířecí kůže jsou elementární esencí pro vystavění rituálních nálad pojených naživo hlasem Jany Vébrové.
La Loba je inspirována příběhem, který si na různých místech Země předávají generace vypravěčů. Žena, která roky putuje krajinou a ze svých sbírek kostí skládá tvory, má schopnost bytosti na svět vracet, schovává a nosí v sobě život i smrt současně. Nikdo z nás však neví, jak náročná tato činnost pro ni samotnou může být a jestli její obnovitelná síla vydrží na věky. Pozoruje nás neustále, jsme krátkou etapou jejího života a možná se námi i docela dobře baví. Ale co když jí dojde trpělivost, nebo jí bavit přestaneme? Sama totiž reguluje podmínky své vlastní existence a možná se jí už nebude chtít vše dokola recyklovat.

CENY A NOMINACE:
NEJLEPŠÍ TANEČNÍ PŘEDSTAVENÍ 2016 / Singapore Fringe Festival / The Straits Times Life’s  2016
CENA města Plzně / 32. ročník Mezinárodního festivalu Skupova Plzeň 2016
HERALD ANGEL AWARD  / The Edinburgh Festival Fringe 2014
TOTAL THEATRE AWARD NOMINATION / The Edinburgh Festival Fringe 2014
TANEČNICE ROKU 2014 - ANDREA OPAVSKÁ / Festival Česká Taneční Platforma 2014

KREDITY:
Choreografie a režie / Lenka Vagnerová
Koncept a dramaturgie / Lenka Vagnerová, Zdeněk Jecelín
Hudba / Ivan Acher
Scénografie / Ivan Acher
Kostýmy / Anna Solilová

Účinkují / Andrea Opavská, Jana Vébrová

Světelný design / Michal Kříž

Zvukový design / Eva Hamouzová
Koprodukce / PONEC - divadlo pro tanec / TANEC PRAHA
Produkce / Andrea Vagnerová


Za podpory / Magistrát hl. města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Nadace Život umělce, Česká centraRECENZE:
★★★★ "Tajemná, sugestivní a někdy ohromující směs pohybu a hlasu." 
(THE TIMES / DONALD HUTERA)


★★★★★ "Uchvácení čirou intenzitou a virtuozitou obou umělců."
"Nezapomenutelné ve všech směrech."
(THE HERALD / MARY BRENNAN)


★★★★ "Nádherná procházka mytologií - vyčarování vnitřně divoké ženy na festivalu Fringe v Edinburghu."
"Obrazy s Opavskou a hlasovým rozsahem Vébrové nedají na La Lobu zapomenout"
(THE LIST / LUCY RIBCHESTER / 15.8.2014)


★★★★★ "Opavská je jako magnet – přitahuje nás od první do poslední vteřiny."
(THE SCOTSMAN / KELLY APTER)


★★★ "Vébrové zpěv je neuvěřitelně silný, tanec Opavské je fascinující."
"La Loba je vizuálně fascinující show, která vyplňuje mezeru mezi milovníky tance a širokou veřejností."
(BROADWAY BABY / ALEX REEVES / 21.8.2014)


"Poslední umělecký počin Lenky Vagnerové je zkrátka dechberoucí. A podle mého názoru rozhodně nestačí vidět jej pouze jednou. Tajemná mnohovrstevnatá inscenace stojí někde na pomezí mezi světem skutečnosti a fantazie. Je doslova nabitá napětím, které do sebe vtahuje a místy až atakuje diváky."
"Umění charismatické tanečnice Andrey Opavské a nezaměnitelný hlas zpěvačky Jany Vébrové doplněné hudbou Ivana Achera tvoří dohromady neskutečnou kombinaci. Lenka Vagnerová nemohla zvolit lépe."
"Ve strhujících pasážích víří nespoutanou energií, instinktivně se svíjí v animálních pohybech, aby se v dalším obraze se zvláštní až tklivou dojemností pomalu pohybovala po scéně."
(ČT24 KULTURA / JOHANA MÜCKOVÁ / 2013)


"Každá ze stran tohoto trojúhelníku je přitom úchvatnou kapitolou sama o sobě a ve společné synergii dává publiku pocítit sílu oné legendy v celé své kráse."
"Právě do těchto vod se ve svém novém projektu vypravila stoupající hvězda současného českého tance Lenka Vagnerová. A opět pozoruhodně originálně.
(AKTUÁLNĚ.CZ / JAKUB NOVÁK /  3.5.2013)


"Není pochyb, že za posledními úspěchy choreografky Lenky Vagnerové, ať už jde o choreografii Jezdci, nebo o nejnovější premiéru La Loba, stojí talent, obrovské množství zkrocené energie, velká fantazie, pracovitost a odvaha této mladé autorky."
"Podivné atmosféry a vyšinuté situace trochu děsí, trochu jsou k smíchu. La Loba je občas jako výkřik Medúzy, jako zavytí vlčice, jako sten při porodní kontrakci."
(TANEČNÍ ZÓNA / JANA NÁVRATOVÁ / 12.5.2013)


"Těsný, organický kontakt mezi hudební a taneční složkou působí na scéně skoro magicky."
"Uhrančivý hlas zpěvačky Jany Vébrové místy nerozeznáte od autentického vrčení vlků, do hlasu se opírá s takovou vervou, že z ní prakticky není možné spustit oči."
"Lenka Vagnerová - Její práce na české taneční scéně vyniká především lehkostí a humorem. I v případě La Loby se celkový nádech inscenace pohybuje na pomezí magického rituálu a grotesky."
(RADIO WAVE / LINDA DUŠKOVÁ / 13.5. 2013)


"Z uzavřené bytosti skrývající energii ve svém nitru se dostává do výbuchu pohybů, působí dojmem, jako kdyby se její těžiště přelévalo po zemi na pokyn choreografie bez ohledu na fyzikální zákony."
(OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / 5.5.2013)


"Chvilku oddaná, chvilku bláznivá, chvilku komická, chvilku děsivá, chvilku vzbuzující soucit..."
La Loba je zdařilým, napínavým kusem, který vás nenechá se nudit a nedovolí vám utéct myšlenkami jinam. Je to díky poměrně promyšlené dramaturgii, působivé, a přesto jednoduché scéně, hudbě Ivana Achera."
(TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA ZILVAROVÁ / 17.5.2013)


"Lenka Vagnerová překvapuje; nezařizuje se podle žádných klišé, není módní. Přemýšlí ve velmi dramatických obrazech, aniž sleví z taneční kvality."
"Vedle obou představitelek je (od Jezdců) její skvělou akvizicí skladatel Ivan Acher. Je to hudebník se skutečně dramatickým cítěním. Vstupuje hudbou do samého těla choreografie a stává se jeho organickou součástí."
(TANEČNÍ ZÓNA / NINA VANGELI / 29.9.2013)