background image
CZ | EN
Facebook - Lenka Vagnerová & Company
YouTube - Lenka Vagnerová & Company

G O S S I P


Premiéra: 24.11.2015 v divadle La Fabrika / Praha
Délka: 75 min.

TRAILER  /  TEASERGALERIE

Drby, plané řeči, pomluvy, dezinformace či fámy jsou cross-kulturním fenoménem lidstva. Síla a údernost slova vypuštěného ve formě pomluvy má mnohdy větší moc než zbraň. Šíří se velkou rychlostí, nedá se jí bránit, může snadno zranit, diskreditovat, otočit život na ruby, a to bez jediného fyzického kontaktu. Drb je rychlejší než světlo a je u nás mnohdy dřív než vznikne. Krmíme jej a deformujeme, potřebujeme jej i zavrhujeme.

CENY A NOMINACE: 
NOMINACE NA CENU THÁLIE 2015 Andrea Opaská
NOMINACE NA CENU THÁLIE 2015 Ivo Sedláček
NOMINACE TALENT ROKU 2015 pro Ivo Sedláčka / Ceny divadelní kritiky 2015 / Svět a divadlo
NOMINACE VÝROČNÍ CENY OPERY PLUS 2015: 
- NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ TANEČNÍ VÝKON : FANNY BARROUQUÉRE, ANDREA LAMEŠOVÁ-OPAVSKÁ,
- NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ TANEČNÍ VÝKON: VO SEDLÁČEK
- NEJLEPŠÍ CHOREOGRAFIE: LENKA VAGNEROVÁ

KREDITY:
Koncept a choreografie / Lenka Vagnerová
Hudba / Ivan Acher
Scénografie / Jakub Kopecký
Kostýmy / Jakub Kopecký a Jana Morávková


Účinkují / Fanny Barrouquére, Andrea Opavská, Patrik Čermák, Branislav Bašista, Michal Heriban, Ivo Sedláček


Světelný design / Michal Kříž
Zvuk / Andrej Jurkovič
Produkce / Andrea Vagnerová
Producent / Lenka Vagnerová & Company
Trailer / Michal Heriban


Nastudováno / ve STUDIU ALTA
Za podpory / Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Taneční aktuality

RECENZE:
"It is not very often that a performance prompts me to stand up during the bows." 
ROSIE STEBBING ( March 30, 2017, NSCD Blog Editor) 


"Ohromující koncentrace myšlenek a postojů, o kterých jeho jednotlivé úseky vypovídají, je vskutku mimořádná. Mnohovrstevnatost výpovědi, kdy je například člověk jedním dechem zobrazován jako hračka v rukách ostatních a současně s tím je nám předkládána výpověď o zrůdnostech, kterých se naše společnost dopouští na jiných živých tvorech, sama o sobě zaslouží potlesk. Jako divák cítíte slzy za smíchem."
"Ohromující je také záběr témat, který je inscenace schopná pojmout, aniž by se jednotlivé „zprávy o stavu světa kolem nás“ navzájem rušily či působily výhružně. Že půjde o jednu z událostí sezóny, asi nikdo od začátku nepochyboval."
"GOSSIP láme kosti našim obrazům ve společnosti, v níž více či méně dobrovolně přebýváme, přetváří je a konfrontuje nás s nimi – a v důsledku i s naším vlastním pokrytectvím. Synergie s pocity a činy představovaných charakterů umocňují vnímání a samotný divácký zážitek, modelovaný kombinací hudby, světel i scény, jimž chybí hluchá místa."
"Existence člověka v takové společnosti však ve výsledku trochu připomíná běh po tenkém ledu vesnického rybníka. Nese s sebou obrovský náklad strachu a smutku – přičemž zejména smutek (s kapkou beznaděje) je také cítit napříč celým představením více než vrchovatě. Právě v tomto ohledu je GOSSIP skutečně impozantní."
(TANEČNÍ ZÓNA / JAKUB NOVÁK / (PŘÍLIŠ) VYSOKÁ CENA LIDSKÉ KOEXISTENCE / 2015)


"Inscenace Gossip bude patřit mezi události sezony."
"Každý výstup skrývá originální detaily a s proměnlivou dynamikou celého představení zůstává divák ve střehu po celou dobu, taneční a herecká akce se prolnou ve chvíli, kdy to nečeká. Dívat se na některé pohybové variaceje čiré potěšení."
"Mnohost motivů a obrazů diváka až zahlcuje. Stejně podmanivé jsou i výkony účinkujících v pohybových částech."
(OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / STO TVÁŘÍ POMLUVY V NOVÉ INSCENACI LENKY VAGNEROVÉ / 26.11.2015)


"Představení bude bezesporu patřit k těmnejlepším v letošní sezoně."    
"Je obdivuhodné, jak v každém novém projektu s tanečníky pracuje. Nenechá diváky v klidu, umí vtáhnout a strhnout obě strany – tanečníky i přihlížející – především do dynamických tanečních scén."
(TANEČNÍ AKTUALITY / MARCELA BENONIOVÁ / GOSSIP: POMLUVY A FALEŠ VEDOUCÍ AŽ K BRUTALITĚ / 29.11.2015)


"Kvůli heroickému výkonu všech. Kvůli výborně vystavěnému a přitažlivému představení. Kvůli aktuálnosti a vlastně nesmrtelnosti tématu.
Jednoduše – tohle představení stojí za to vidět. Zas a znova."
"Lenka Vagnerová posadila v La Fabrice publikum před taneční zrcadlo jménem Gossip a dechberoucím způsobem mu ukázala, jakou bolest jsou si lidé schopni šířením drbů způsobit. Ten, kdo odcházel nezasažen, asi přišel s kamenným srdcem."
"Naprostá sladěnost, postřeh, ohebnost a rychlost tanečníků, to vše se zdálo být až neuvěřitelné."
(GENERACE21 / BARBORA ŠVARCOVÁ / GOSSIP: STRHUJÍCÍ PODÍVANÁ O BOLESTI, KTEROU PŮSOBÍME DRUHÝM /18.1. 2016)


"Listopadová premiéra Gossipu v La Fabrice a přinesla konečně do letošní sezóny tolik toužebně očekávanou podobu kvalitního tanečního díla, které nemá žádné trčící či chrčící "ale".
"Roztančené scény Gossipu připomínají plachtění ptáků v kontrastu s emocionalitou dramatických scén, které až s nepříjemnou přesností nepopisují, nýbrž naznačují komplikovanost vztahů, ubohost přetvářky i hořkost procitnutí."
(BLOG O TANCI / ZUZANA SMUGALOVÁ / 14.2. 2016)


"Opravdu hodně vydařený kousek. Velmi dobré zpracování ústředního motivu, který se přirozeně a nenásilně vine celým představením. Ani zde nechybí vynikající choreografie a k nim výborně zvolená doprovodná hudba. Též skvělá souhra a znamenité pohyby prakticky všech aktérů. Z mého pohledu zatím nejlepší inscenace z dílny L. Vágnerové, která tímto opět dokazuje své výjimečné nadání. Prostě a jednoduše divadelní zážitek! :-)"
(I-DIVADLO.CZ / JAN PAŘÍZEK /12.2.2016)


"Vagnerové Gossip, jehož anglický název připomíná zaklínadlo a při vyslovení nepříjemně „hadovitě“ zasyčí, je proměnlivou, živelnou a strhující taneční smrští, která působí závrať jako jízda na horské dráze. Ptá se, jak se z outsidera rodí agresor, a přitom jí nechybí ani lehkost, vtip a nenucený streetový šmrnc. Mísí v sobě taneční, pohybové, loutkové i činoherní divadlo do komplexního, skoro totálního tvaru, který s minimem scénických prostředků vytváří obrazy tak imaginativní, že můžeme mít pocit, jako bychom seděli v kině s 3D brýlemi na očích – ovšem s tou výhodou, že se na nás přitom přelévá energie živých tanečníků. Všichni podávají mimořádný výkon: jsou nepředvídatelní a nebezpeční, musejí být neustále ve střehu, jelikož potenciální útočník může číhat kdekoli."
(SVĚT A DIVADLO / KAROLINA PLICKOVÁ / PÁRTY JAKO PSYCHOTHRILLER / SAD 2/2016)

MÉDIA:
RÁDIO / NOČNÍ MIKROFÓRUM / Lenka Vagnerová 
RÁDIO VLTAVA / MOZAIKA / Jana Návratová (48:43)
ČESKÁ TELEVIZE / DIVADLO ŽIJE / Gossip – taneční představení o síle zlých slov


CZACH DANCE INFO / LUCIE KOCOURKOVÁ / LENKA VAGNEROVÁ NEJEN O INSCENACI GOSSIP / 3.12.2015 
TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA MACHOVÁ / Andrea Opavská O Gossipu nominaci na Thálii a české taneční platformě / 2.3.2016