background image
CZ | EN
Facebook - Lenka Vagnerová & Company
YouTube - Lenka Vagnerová & Company

Lenka Vagnerová & Company 

GOSSIP

Premiéra: 24.11.2015 / divadlo La Fabrika / Praha

Délka: 75 min.


TRAILER /  TEASER / 

Tisková zpráva


Drby, plané řeči, pomluvy, dezinformace či fámy jsou cross-kulturním fenoménem lidstva. Síla a údernost slova vypuštěného ve formě pomluvy má mnohdy větší moc než zbraň. Šíří se velkou rychlostí, nedá se jí bránit, může snadno zranit, diskreditovat, otočit život na ruby, a to bez jediného fyzického kontaktu. Drb je rychlejší než světlo a je u nás mnohdy dřív než vznikne. Krmíme jej a deformujeme, potřebujeme jej i zavrhujeme.


CENY A NOMINACE: 

- NOMINACE NA CENU THÁLIE 2015 Andrea Opaská

- NOMINACE NA CENU THÁLIE 2015 Ivo Sedláček

- NOMINACE TALENT ROKU 2015 pro Ivo Sedláčka / Ceny divadelní kritiky 2015 / Svět a divadlo

Hned 4 NOMINACE VÝROČNÍ CENY OPERY PLUS 2015 : 

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ TANEČNÍ VÝKON : FANNY BARROUQUÉRE, ANDREA LAMEŠOVÁ-OPAVSKÁ,
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ TANEČNÍ VÝKON: VO SEDLÁČEK
NEJLEPŠÍ CHOREOGRAFIE: LENKA VAGNEROVÁ


Koncept a choreografie: Lenka Vagnerová

Hudba: Ivan Acher

Účinkují: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská, Patrik Čermák, Branislav Bašista, Michal Heriban, Ivo Sedláček
Scénografie: Jakub Kopecký
Kostýmy: Jakub Kopecký a Jana Morávková
Světelný design: Michal Kříž
Zvuk: Andrej Jurkovič
Produkce: Andrea Vagnerová
Producent: Lenka Vagnerová & Company
Video: Jiří Jiráček
Trailer: Michal Heriban


Nastudováno: ve STUDIU ALTA
Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha 
Mediální partner: Taneční aktuality

Rádio / Lenka Vagnerová - Noční Mikrofórum

Rádio / Jana Návratová - Vltava - MOZAIKA (48:43)

ROZHOVORY : 

LENKA VAGNEROVÁ NEJEN O INSCENACI GOSSIP / CZACH DANCE INFO / LUCIE KOCOURKOVÁ / 3.12.2015 

Andrea Opavská O Gossipu nominaci na Thálii a české taneční platformě /TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA MACHOVÁ / 2.3.2016

ČT ART - VÍCE  ZDE


RECENZE: 


"It is not very often that a performance prompts me to stand up during the bows." ROSIE STEBBING ( March 30, 2017, NSCD Blog Editor) here

---

"Ohromující koncentrace myšlenek a postojů, o kterých jeho jednotlivé úseky vypovídají, je vskutku mimořádná. Mnohovrstevnatost výpovědi, kdy je například člověk jedním dechem zobrazován jako hračka v rukách ostatních a současně s tím je nám předkládána výpověď o zrůdnostech, kterých se naše společnost dopouští na jiných živých tvorech, sama o sobě zaslouží potlesk. Jako divák cítíte slzy za smíchem."

"Ohromující je také záběr témat, který je inscenace schopná pojmout, aniž by se jednotlivé „zprávy o stavu světa kolem nás“ navzájem rušily či působily výhružně. Že půjde o jednu z událostí sezóny, asi nikdo od začátku nepochyboval."

"GOSSIP láme kosti našim obrazům ve společnosti, v níž více či méně dobrovolně přebýváme, přetváří je a konfrontuje nás s nimi – a v důsledku i s naším vlastním pokrytectvím. Synergie s pocity a činy představovaných charakterů umocňují vnímání a samotný divácký zážitek, modelovaný kombinací hudby, světel i scény, jimž chybí hluchá místa."

"Existence člověka v takové společnosti však ve výsledku trochu připomíná běh po tenkém ledu vesnického rybníka. Nese s sebou obrovský náklad strachu a smutku – přičemž zejména smutek (s kapkou beznaděje) je také cítit napříč celým představením více než vrchovatě. Právě v tomto ohledu je GOSSIP skutečně impozantní."

(TANEČNÍ ZÓNA / JAKUB NOVÁK / (PŘÍLIŠ) VYSOKÁ CENA LIDSKÉ KOEXISTENCE / 2015)

---

"Inscenace Gossip bude patřit mezi události sezony."

"Každý výstup skrývá originální detaily a s proměnlivou dynamikou celého představení zůstává divák ve střehu po celou dobu, taneční a herecká akce se prolnou ve chvíli, kdy to nečeká. Dívat se na některé pohybové variaceje čiré potěšení."

"Mnohost motivů a obrazů diváka až zahlcuje. Stejně podmanivé jsou i výkony účinkujících v pohybových částech."

(OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / STO TVÁŘÍ POMLUVY V NOVÉ INSCENACI LENKY VAGNEROVÉ / 26.11.2015)

---

"Představení bude bezesporu patřit k těmnejlepším v letošní sezoně."    

"Je obdivuhodné, jak v každém novém projektu s tanečníky pracuje. Nenechá diváky v klidu, umí vtáhnout a strhnout obě strany – tanečníky i přihlížející – především do dynamických tanečních scén."

(TANEČNÍ AKTUALITY / MARCELA BENONIOVÁ / GOSSIP: POMLUVY A FALEŠ VEDOUCÍ AŽ K BRUTALITĚ / 29.11.2015)

---

"Kvůli heroickému výkonu všech. Kvůli výborně vystavěnému a přitažlivému představení. Kvůli aktuálnosti a vlastně nesmrtelnosti tématu.

Jednoduše – tohle představení stojí za to vidět. Zas a znova."

"Lenka Vagnerová posadila v La Fabrice publikum před taneční zrcadlo jménem Gossip a dechberoucím způsobem mu ukázala, jakou bolest jsou si lidé schopni šířením drbů způsobit. Ten, kdo odcházel nezasažen, asi přišel s kamenným srdcem."

"Naprostá sladěnost, postřeh, ohebnost a rychlost tanečníků, to vše se zdálo být až neuvěřitelné."

(GENERACE21 / BARBORA ŠVARCOVÁ / GOSSIP: STRHUJÍCÍ PODÍVANÁ O BOLESTI, KTEROU PŮSOBÍME DRUHÝM /18.1. 2016)

---
"Listopadová premiéra Gossipu v La Fabrice a přinesla konečně do letošní sezóny tolik toužebně očekávanou podobu kvalitního tanečního díla, které nemá žádné trčící či chrčící "ale".

"Roztančené scény Gossipu připomínají plachtění ptáků v kontrastu s emocionalitou dramatických scén, které až s nepříjemnou přesností nepopisují, nýbrž naznačují komplikovanost vztahů, ubohost přetvářky i hořkost procitnutí."

(BLOG O TANCI / ZUZANA SMUGALOVÁ / 14.2. 2016)

---

"Opravdu hodně vydařený kousek. Velmi dobré zpracování ústředního motivu, který se přirozeně a nenásilně vine celým představením. Ani zde nechybí vynikající choreografie a k nim výborně zvolená doprovodná hudba. Též skvělá souhra a znamenité pohyby prakticky všech aktérů. Z mého pohledu zatím nejlepší inscenace z dílny L. Vágnerové, která tímto opět dokazuje své výjimečné nadání. Prostě a jednoduše divadelní zážitek! :-)"

(I-DIVADLO / JAN PAŘÍZEK /12.2.2016)

---

"Vagnerové Gossip, jehož anglický název připomíná zaklínadlo a při vyslovení nepříjemně „hadovitě“ zasyčí, je proměnlivou, živelnou a strhující taneční smrští, která působí závrať jako jízda na horské dráze. Ptá se, jak se z outsidera rodí agresor, a přitom jí nechybí ani lehkost, vtip a nenucený streetový šmrnc. Mísí v sobě taneční, pohybové, loutkové i činoherní divadlo do komplexního, skoro totálního tvaru, který s minimem scénických prostředků vytváří obrazy tak imaginativní, že můžeme mít pocit, jako bychom seděli v kině s 3D brýlemi na očích – ovšem s tou výhodou, že se na nás přitom přelévá energie živých tanečníků. Všichni podávají mimořádný výkon: jsou nepředvídatelní a nebezpeční, musejí být neustále ve střehu, jelikož potenciální útočník může číhat kdekoli."

(SVĚT A DIVADLO / KAROLINA PLICKOVÁ / PÁRTY JAKO PSYCHOTHRILLER / SAD 2/2016)FOTO           (Viktor Kronbauer, Michal Hančovský)