background image
CZ | EN
Facebook - Lenka Vagnerová & Company
YouTube - Lenka Vagnerová & Company

L E N K A   V A G N E R O V Á / umělecká ředitelka, choreografka


Portrét Lenky Vagnerové v pořadu České televize :  Děti sametu, Kultura.cz, Divadlo žije Gossip, Divadlo žije Lešanské Jesličky, Divadlo žije Amazonky.


Zakladatelka souboru Lenka Vagnerová & Company pro kerý vytvořila řadu představení. Jako choreografka, tanečnice a pedagožka Lenka aktivně působí na domácí i zahraniční současné taneční scéně. Jej inscenace získaly řadu cen a nominací.


Lenka vystudovala pedagogiku moderního tance na HAMU v Praze pod vedením Doc. Ivanky Kubicové.


Jako interpret spolupracovala s choreografy a skupinami: Claude Brumachon-Benjamin Lamarche CCNN v Nantes, Akram Khan Company – London Olympic Games Opening Ceremony 2012, Cirk La Putyka, DOT504, Liz King, Veronika Riz, Barbora Kryslová-Greiner, Jan Kodet, Bratislavské divadlo tanca, Torzo Ballet atd.


Jako tanečnice byla třikrát nominována na cenu Thálie (2003, 2005 a 2010), v roce 2003 byla vyhlášena Taneční osobností roku (Nokia Dance Award) a v roce 2005 byla oceněna jako Tanečnice roku (Česká taneční platforma).


Jako choreogaf vytvořila Lenka řadu autorských představení: Amazonky Lešanské jesličky, Gossip, Sorcerer, La Loba, Jezdci, Mah Hunt. / Ceny a nominace /


Jako hostující chreograf a režisér vytvořila představení pro soubory jako: Norrdans, 2 Faced Dance Company, NSDC Leeds, Viirus Theatre, DOT504, divadlo Minor, Accademia Nazional Di Danza Rome, Elledanse, Etc.


Pro divadlo Minor režírovala dvě insenace: Robin Hood (2015) a Sněhová Kálovna (2017).


Lenka se aktivně věnuje pedagogické činnosti a pravidelně vyučuje a vede workshopy v divadlech, tanečních školách a souborech u nás i v zahraničí jako jsou například: Göteborgs Operans Danskompani, Ballet de Marseille, Norrdans, Danish Dance Theatre, Skanes Dance Theatre, Stopgap Dance Company, Viirus Theatre Helsinki, Accademia Nazional Di Danza Rome, Cirk Cirkör, National Theatre Prage,, Theaterwerkstatt Hannover, Il Giardino delle Esperidi Festival, Israel Festival 2012, Academy Of Performing Arts Prague, Prague Conservatory, Etc.


Podílela se na vzniku české taneční skupiny DOT504, v jejíž produkci vytvořila tři inscenace, a v roce 2009 stála u zrodu přední české novocirkusové company Cirk La Putyka.


Jako choreografka Lenka působí i v činoherních, operních či novocirkusových projektech. Takto spolupracovala například s divadlem Minor, Národním divadlem v Praze, Městskými divadly pražskými, Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Shakespearovskými slavnostmi v Praze atd.


V roce 2011 a 2014/2015 a 2016 působila několik měsíců jako Rehearsal Director ve Švédském souboru Norrdans.